Nejkrásnější cyklotrasy v Česku

Česká republika je pro cyklisty rájem, plným malebných tras vedoucích přes různorodé krajiny, historická města a přírodní rezervace. Zde jsou některé z nejkrásnějších cyklotras, které stojí za to projet.

1. Labská stezka (Elberadweg)

Labská stezka je jednou z nejznámějších cyklotras v Česku, která vede podél řeky Labe od jejího pramene v Krkonoších až po německé hranice a dále do Německa. Tato trasa je oblíbená pro svou krásnou přírodu, historická města jako Hradec Králové a Litoměřice, a rovněž pro svou relativní nenáročnost, což ji činí ideální i pro rodiny s dětmi.

 

2. Jizerská magistrála

Pro milovníky hor je Jizerská magistrála v Jizerských horách tou pravou volbou. Tato trasa nabízí nádherné výhledy na horské hřebeny, husté lesy a malebné vesničky. Je ideální jak pro letní cyklistiku, tak i pro zimní běžkování. Navštívit můžete i známé turistické cíle jako je rozhledna Královka nebo přehrada Souš.

 

3. Moravské vinařské stezky

Pro ty, kteří chtějí spojit cyklistiku s ochutnávkou vína, jsou Moravské vinařské stezky perfektní volbou. Tato síť cyklotras vede skrz slavné vinařské oblasti Jižní Moravy, jako jsou Znojmo, Mikulov a Velké Pavlovice. Trasy vás provedou mezi vinicemi, kolem vinných sklípků a malebných vesniček. Můžete se těšit na krásné výhledy a ochutnávky místních vín přímo u vinařů.

 

4. Šumavská magistrála

Šumavská magistrála nabízí cyklistům možnost projet jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí v Česku. Trasa vede Národním parkem Šumava a nabízí dechberoucí výhledy na šumavské hřebeny, lesy a rašeliniště. Mezi oblíbené zastávky patří jezera jako Černé a Čertovo jezero, nebo historická města jako Kašperské Hory.

 

5. Greenway Praha – Vídeň

Greenway Praha – Vídeň je mezinárodní cyklotrasa spojující dvě hlavní města – Prahu a Vídeň. Trasa vede přes malebné krajiny jižních Čech a jižní Moravy, kolem řeky Vltavy, přes historická města jako Třeboň, Jindřichův Hradec a Znojmo. Cyklisté si mohou vychutnat kombinaci přírodních krás, kulturních památek a vynikajícího místního jídla a pití.

 

6. Krakonošova stezka

Pro ty, kteří mají rádi náročnější horské trasy, je Krakonošova stezka v Krkonoších ideální. Tato trasa vás zavede na hřebeny nejvyšších českých hor, kde si můžete užít nádherné výhledy, horskou přírodu a čistý vzduch. Trasa je náročná, ale odměnou jsou panoramatické výhledy a pocit dobrodružství.

 

Závěr

Ať už jste zkušený cyklista hledající výzvu, nebo rodina s dětmi hledající klidné projížďky, Česká republika nabízí širokou škálu cyklotras, které stojí za to objevit. Každá trasa má svůj jedinečný charakter a kouzlo, které zaručuje nezapomenutelné zážitky. Připravte své kolo a vydejte se na cestu po nejkrásnějších cyklotrasách v Česku!