Pojištění elektrokola: Jak na to a kolik stojí?

Je potřeba mít elektrokolo pojištěné?

Elektrokola se na rozdíl od silnějších elektrokoloběžek a jiných vozítek (zatím) vyhnou nutnosti sjednání povinného ručení. Elektromotor u elektrokola se totiž nepovažuje za hlavní zdroj pohybu, ale pouze za sekundární. To znamená, že na elektrokole spíše šlapete, než abyste se pouze vozili. I přesto je však dobré mít elektrokolo pojištěné.

Jak pojistit samotné elektrokolo?

Pokud chcete pojistit samotné elektrokolo pro případ poškození, zničení nebo odcizení, máte několik možností:

Speciální pojištění elektrokola: Některé pojišťovny nabízejí specifické produkty pro pojištění elektrokol. Tyto produkty jsou zaměřeny pouze na elektrokola a jejich pojištění. Můžete se poohlédnout po těchto nabídkách.

Pojištění domácnosti: Klasické pojištění domácnosti obvykle platí i pro věci mimo domov, jako je kolo uzamčené před obchodem nebo pracovištěm. Mnohem větší výběr nabízí právě toto pojištění. Zpravidla pokrývá i elektrokola.

Připojištění sportovní výbavy: Některé pojišťovny nabízejí připojištění sportovního vybavení, kam může spadat i elektrokolo.

 

Co si při výběru pojištění zkontrolovat?

Limit pojistného plnění: Zaměřte se na nastavení odpovídajících limitů pojistného plnění.

Rozsah rizik: Zjistěte, jaká rizika pojištění pokrývá (živelné katastrofy, odcizení, vandalismus).

Spoluúčast: U tohoto druhu pojištění se uplatňuje spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast si nastavíte, tím nižší bude cena pojištění.

Pamatujte, že každá pojišťovna může mít odlišné podmínky, takže pečlivě čtěte nabídky a porovnávejte. Ať už se rozhodnete pro speciální pojištění elektrokola nebo připojištění klasického pojištění domácnosti, měli byste mít klidnější spaní, když budete vědět, že vaše elektrokolo je dobře pojištěné!