Cyklovýlet okolo Konstantinových Lázní

Oblast okolo Konstantinových Lázní je velmi rozmanitá a bohatá na historické a kulturní památky. Tato oblíbená lázeňská obec nás upoutá svojí poklidnou atmosférou a krajinářskou úpravou. Návštěvníci zde mohou vidět i barokní zámek v nedalekých Bezdružicích, zříceninu kostela a hradu Švamberk v Krasíkově, poutní kapli na Ovčím vrchu a na závěr nemůžeme vynechat kulturní památku, hrad Gutštejn.

Výlet začíná v Konstantinových Lázních, které jsou lázeňskou oázou uprostřed malebné a klidné krajiny, protkané minerálními prameny. Konstantinovy Lázně nesou svůj název po knížeti Kontantinovi z Löwersteinu, jenž tento resort koupil roce 1837. Odtud vyrážíme do obce Staré Lázně, kde byl v roce 1837 postaven první lázeňský „pavilon“ přímo u sirného pramene. Pokračujeme do městečka Bezdružice, ve kterém byly ve 14. století položeny základy kamenného hradu a ten byl později přestavěn na renesanční zámek. V této památce můžete navštívit expozici sklářského umění v čele s 3600 kg vážícím skleněným bezdružickým betlémem.

Druhou nejvýznamnější dominantou městečka je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z Bezdružic jedeme zpět po silnici a cyklotrase č. 2213 přes Dolní Polžice a Čeliv, za obcí po modré turistické značce do Krasíkova. Odtud pokračujeme po zelené turistické značce na Ovčí vrch, místo tragické selské vzpoury roku 1680. Nachází se de památní a barokní palce rotundového tipy. Nedaleko vrcholu je vybudován vyhlídkový altán s rozhledovou panoramatickou mapou, . Je odtud nádherný půlkruhový rozhled na celou oblast Kontantinolázeňska. Vrátíme se zpět do Krasíkova a po zelené turistické značce se zajedeme dávat na stejnojmennou zřícenu gotického hradu, také zvanou Švamberk, umístěnou na dominantním kopci. Hrad tvoří dlouhý trojúhelník v polovině přeťatý vyzdědným příkopem.

Dále jedeme na Kokašice a po hlavní cestě do Konstantinových Lázní po silnici ke kosenu a dále p cyklotrase č. 306 na Okrouhlé Hradiště a po cyklotrase č. 2206 na Gutštejn. Tato zřícenina gotického hradu se nachází na ostrožné nad potokem Hadovka. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Ze severního a jižního křídla palce dne zůstaly pouze zbytky obvodových zdí a do skály vytesaný sklep staršího data pod jižním králem. Z Gutštejna jedeme stejnou cestou zpět po cyklotrase č. 2206 s před Okrouhlým Hradištěm odborem po stejně cyklotrase a Poloučany a vrátíme se zpět do Konstantinových Lázní.