Rozmanitý cyklovýlet z Lešné až na Troják

Tato speciální trasa, která je vhodnější převážně pro bajkery na horských kolech, povede nejprve do zlínské zoo Lešná, navštívíme zachovalý větný mlýna a také vyjedeme na hradní zříceninu Lukov až dorazíme do cíle, oblíbeného turistického a především lyžařského střediska, poblíž stejnojmenné hory Troják, oblasti tolik vyhledávané turisty snad ve všech obdobích.

Vyrážíme z fryštáckého náměstí po cyklostezce č. 5036 směrem k obci Lešná. Místní romantickou pamětihodnost, zámek Lešná, vyměnil v pol. 18. stol. šlechtický rod Seilerů za původní bydlení na nedalekém hradě Lukov. V blízkosti zámku se rozkládá areál zoologické zahrady s 211 druhy exotíckých zvířat. K těm nejlákavějším patří gorily, sloni, tygři, žirafy, nosorožci, lvi, klokani a také lachtani. Výjimečné zážitky získáte i díky průchozím expozicím a voliérám nebo v tropické hala Yucatan. Na křižovatce u zoologické zahrady zamíříme rovně na Štípy a vyjedeme k rozcestí zvaném „U Větřáku“, kde se dáme doleva směrem k obci Lukov. Ještě před rozcestím si můžeme navštívit Kovářův větrný mlýn pocházející z poloviny 19. stol. Mlýn je holandského typu (zděný) a je přístupný i zevnitř.

Na křižovatce „Na Vyhlídce“ se vydáme rovně na Lukov, kde na hlavní silnici zahneme vlevo a na křižovatce u penzionu pro seniory se dáme doprava a dále pokračujeme rovně po červené turistické značce až k hradu. Ve 13. a 14. stol. hrad patřil k nejvýznamnějším královským hradům na Moravě. Během třicetileté války jej vlastnil Albrecht z Valdštejna, roku 1626 bylo sídlo centrem valašského povstání a poté byl obsazen a značně poškozen Švédy. V současnosti je opravován dobrovolníky. Z hradu  sjedeme po červené turistické značce na rozcestí „Na Písečném“, odtud směrem doleva a po modré tur. značce jedeme na Kameňák. Cca 200 metrů za Kameňákem odbočíme doprava dále po modré turistické značce, po dalších  200 m sjedeme z modré turist. značce rovně po neznačené široké cestě. Po této neznačené cestě jedeme až na asfaltovou silnici s červenou turist. značkou, odkud zahneme doprava. U hájovny Hutě je odbočka doleva po neznačené asfaltové cestě, odkud dorazíme až k silnici 2. třídy, kde konečně pokračujeme doleva na Troják, po cyklotrase č. 5034 a 5035. Na Trojáku si můžeme dát občerstvení, odpočinout si a pokračujeme po modré turistické značce až k rozcestí „Holý vrch“ a dále na rozcestí „Pod Oklukem“. Zde se dáme doprava a po zelené turist. značce vyjedeme až k rozcestí „Pod Ondřejovskem“. Tady podeme po modré turistické značce doleva až sjedeme do cíle našeho cyklovýletu.