Po hřebenech Jizerských hor

Tento středně náročný cyklovýlet začínáme v podhorském městečku Smržovka, které se rozkládá na pravém břehu Kamenice. Dominantou obce je barokní kostel sv. Michaela Archanděla, který byl vystavěn v letech 1765 – 1781. Na Malém náměstí jsou k vidění malebné secesní domy. V bývalé správní budově smržovského panství, tzv. zámečku, lze navštívit muzeum místní historie nebo třeba také zajímavé muzeum panenek vhodné pro rodiny s dětmi.

Vyjedeme tedy po cyklostezce č. 3025 přes silniční most, za nímž odbočíme vlevo na cyklotrasu č. 4310. Ta nás přivede do Jiřetína pod Bulovkou. Zde se nachází Muzeum výroby hraček, jež se v tomto místě vyrábí již od roku 1908. Další muzeum najdeme ve vile J. Schowanka, v níž se dozvíme více o místní historii nebo také počátcích lyžování v okolí. Odtud pokračujeme po silnici podél řeky Kamenice do Josefova Dolu. V této obci nás čeká další muzeum místní historie zaměřené na osobnosti obce a historii Jizerských hor.

Z Josefova Dolu se dále vydáme po cyklotrase č. 3020 přes Hrabětice k rozhledně Královka. Tato kamenná 24 m vysoká stavba s turistickou chatou je charakteristická svým originální kruhovým vzledem a také snadné dostupnosti, díky čemuž umožňuje překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Německo či Polsko nebo Český ráj a Ještěd. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších rozhledem Jizerských hor.

Po této vyhlídce, kde si můžeme dát přestávku na oběd, budeme klesat po stejné cyklotrase do Bedřichova. Odtud pokračujeme po neznačené silnici do města Janov nad Nisou. Zde můžeme zpestřit náš výlet i jízdou na bobové dráze nebo případně navštívit dětské hřiště s trampolínami. Krátce se napojíme na cyklotrasu č. 3023, ale pak znovu pokračujeme po silnici přes Horní Maxov do Sedmidomí. Na rozcestí „Pod Slovankou“ můžeme odbočit z trasy a vyšlapat na rozhlednu Slovanka. Je to nejstarší železná rozhledna u nás a pochází z roku 1887. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 14 m se pod námi budou rozkládat Jizerské hory jako na dlani. Ze Sedmidomí, dále po cyklotrase č. 3038, pokračujeme do obce Lučany nad Nisou a odtud pak po modré turistické značce zpět do Smržovky. Nad rozcestím „Pod skalní vyhlíkou“ můžeme ještě vybočit z trasy a zajít se podívat na skalní vyhlídku Finkstein s ohromujícím výhledem. Zde můžeme spatřit i Čertovu studánku.