Cyklovýlet Brdskou vrchovinou

Z Hořovic vystoupáme do hlubokých lesů Brdské vrchoviny, kde nalezneme zříceninu středověkého hradu Valdek. Po jejím prozkoumání se vydáme do údolí říčky Litávky, odkud nás až na vrchol Plešivce, zalesněné dominanty této části Brd, čeká celých 300 výškovýcn metrů. Stoupání až na vrchol bychom s neměli nechat ujít, neboť se nám odmění krásným výhledem z Čertovy kazatelny na centrální část Brd. Až se nabažíme výhledů, můžeme se vydat po stopách tajemného pravěkého hradiště, jehož valy dodnes obkružují vrchol Plešivce. Cestou zpět můžeme prozkoumat zbytky mohylového pohřebiště nad Lochovicemi či navštívit zámek v Hořovicích.

Cyklovýlet odstartujeme v malebných Hořovicích, kde bychom si neměli nechat ujít prohlídku tzv. Nového zámku, který byl postaven v 17. století. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové okruy, během nichž uvidíme reprezentační prostory, soukromá aparmá, prostory pro služebnictvo nebo lvýstavu hraček šlechtických dětí.

Vyjedeme po cyklotrase č. 8244 přes Hvozdec do obce Mtník kde stojí kostel Narození P. Marie ze 14. století, a dále pokračujeme přes Nečeřín k rozsálé zřícenině gotického hradu Valdek. Z hradu založeného na počátku 13. století se dochovala kulatá věž, zříceniny paláce a dalších objektů a zbytky hradeb. Na rozcestí „Na Hlíně“ odbočíme vlevo na cyklotrasu č. 2168, která nás přivede do obce Jince. Zde si můžeme prohlédnout vysokou pec Barbora z roku 1810 či zámek z 18. století, který je ale nepřístupný. Po prohlídce pokračujeme po silnici č. 115 k rozcestí „Klínek“, kde odbočíme vlevo na červenou turistickou značku. Na rozcestí „Viklan“ se vydáme vpravo po modré turistické značce, ti zdatnější si jistě nenechají ujít náročné stoupání na legendami opředenlý Plešivec, který se jim odmění krásnými výhledy.

Na rozcestí „Bezdědičky“ pojedeme rovně po žluté turistické značce a následně po šotolinové cestě do obcí Lhotka a Lochovice. Odtud nás povede modrá turistická značka až k rozhledně Zvonička u obce Otmíče. Ta se nachází v oploceném areálu vinařství Johanka, z vyhlídkové plošiny se nám naskytne výhled na jižní část Křivoklátské vrchoviny s hradem Točníkem, Plešivec, Písek a část Hřebenů a nejvyšší bod Radečské vrchoviny – Radeč. Po příjezdu do obce Praskolesy se vydáme vlevo a přes Tihavu se vrátíme zpět do Hořovic. Zde ještě můžeme navštívit tzv. Starý zámek z konce 15. století, v němž se nachází Muzeum Hořovicka, galerie, informační centrum a městská knihovna.