Češi Ukrajincům, lidé lidem

Po úspěchu sbírky na pomoc lidem na Ukrajině, ve které se díky Vám vybralo přes dva a půl milionů korun, jsme se rozhodli rozšířit naší pomoc i pro ty, kteří byli donuceni opustit Ukrajinu a jsou na cestě k nám. Cílem sbírky ”Češi Ukrajincům, lidé lidem” je poskytnout konkrétní materiální pomoc lidem na ukrajinských hranicích, vyslat pro ně autobusy, koordinovat ubytování, aby se mohli nadechnout a přečkat aktuální krizi v bezpečí. 

S ohledem na válečný konflikt na Ukrajině žijeme chvíle, kdy jsou činy důležitější než slova. A kdy je tím nejdůležitějším činem spojit se a společně pomáhat lidem na útěku před válkou. 

Prvním krokem je přímá a konkrétní pomoc obyvatelům Ukrajiny, kteří v dlouhých kolonách čekají na překročení hranic na Slovensko či do Polska. Chceme je dostat do bezpečí a zajistit jim základní materiální pomoc.

Patronka sbírky, Lilia Khousnoutdinová, vyrazila dnes v brzkých ranních hodinách s ředitelem Znesnáze21 Čestmírem Horkým na Ukrajinu s materiální pomocí, kterou jsme vybrali mezi našimi blízkými a kolegy s powerbankami, dekami, plenkami a výživou pro děti. Zpátky se vrací se třemi maminkami, z nichž je jedna těhotná, a jejich dětmi. Vzhledem k tomu, že muži zůstávají na Ukrajině, na hranicích je urgentně potřeba pomoc zejména pro ty nejzranitelnější – maminky s dětmi.

Tím naše pomoc nekončí. Zítra vyrážíme znovu a povezeme 1000 SIM karet a 1000 nabitých powerbank. Máme předdomluvené autobusy na odvoz lidí z ukrajinských hranic do České republiky, až nám koordinátoři z hranic dají vědět, že je to třeba. Domlouváme a koordinujeme možnosti ubytování a zapojení ukrajinských žen do pracovního života u nás.

Pomozte nám pomáhat, připojte se k nám. Oslovte přátele a kolegy. Kdy jindy než právě teď.

Pro to co obětovali a obětují za svobodu nás všech. Společně rozhodujeme o naší svobodné budoucnosti.

Pokračujme prosím společně dál, je to důležité.