Seriál IX.: Nejlepší turistická místa v Česku

Zámek Hrubá Skála

Romantický zámek, který se nachází na pískovcových skalách v CHKO Český ráj, poblíž obce Hrubá Skála, patří mezi hlavní dominanty zdejší krajiny. Dříve stál v tomto místě gotický hrad ze 14. století postavený pány z Valdštejna, který později přebudoval rod Smiřických na renesanční zámek Hrubá Skála. Později nabyl vlastnictví zámku i s jeho okolním panstvím Albrecht z Valdštejna a v roce 1821 sídlo koupili Lexové z Aerenthalu, jež zámek v druhé polovině 19. století přestavěli v novogotickém stylu. V 60. letech 20. století zde bylo rekreační středisko a v současnosti zámek slouží jako welless hotel. Návštěvníkům je umožněn přístup do vybraných vnitřních prostor zámku, na nádvoří a také na vyhlídkovou věž, z níž je krásný výhled do okolní krajiny a na hrad Trosky.

 

Máchovo jezero

Historie Máchova jezera, dříve zvaného jako Velký rybník, sahá do 14. století, kdy na příkaz Karla IV. byla založena nádrž  v rašelinné pávni na Robečském potoku. V jeho východní a severní zátoce byla zřízena národní přírodní památka Swamp, sloužící k ochraně zbytků původního rašeliniště. Ve 30. letech 19 století v místě opakovaně pobýval básník Karel Hynek Mácha, jenž tuto krajinu proslavil svou básní Máj. U Máchova jezera se nacházejí dvě známá rekreační střediska Doksy a Staré Splavy, která patřila zejména na přelomu 19. a 20 století k nejznámějším a nejluxusnějším letní destinacím. Jezero lemují čtyři velké písčité pláže s tobogány občerstvením, půjčovna šlapadel, lodiček a v sezoně je v provozu i lodní doprava.

 

Poděbrady

Nynější měst leží v místech, kde v raném středověku vedla důležitá obchodní stezka z Prahy do Kladska. Roku 1268 zde nechal král Přemysl Otakar II. budovat strážný kamenný hrad, který byl postupně přestavěn na dnešní zámek. K velkému rozkvětu panství pak došlo za pánů z Kunštát, kteří zde vládli v letech 1347 – 1495. Asi nejvýznamnějším představitelem tohoto rodu byl český král Jiří z Poděbrad, jehož synové Poděbrady roku 1472 povýšili na město. Dalším důležitým mezníkem v historii byl objev uhličité minerální vody, zvané Poděbradka. Stalo se tak při vrtání studny na nádvoří zámku v roce 1905. V následujících letech se pak z města staly lázně specializované na léčbu nemocí srdce a oběhového systému.

 

Zámek Mnichovo Hradiště

Tento dříve renesanční zámek nechal postavit významný český šlechtic Václav Budovec z Budova. 17. století, krátce po bitvě na Bílé hoře, jej získal český vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna a jeho rod. Zámek byl na konci 17. století přestavěn do současné barokní podoby a až do roku 1946 jej vlastnil rod Valdštejnů, než byl znárodněn. Interiér je tvořen vzácnými dobovými valdštejnskými sbírkami jako třeba míšeňským, japonským a čínským porcelánem, delftskou fajáns, kostýmy, zbraněmi, unikátní historickým divadlem s funkční mašinérií, anebo knihovnou s 22 tisíci svazky, kterou na zámku Duchcov spravoval Giacomo Casanova. Významný vojevůdce 30leté války, Albrecht z Valdštejna, je pohřben v kapli sv. Anny v Mnichově Hradišti.

 

 

Vodní nádrž Les Království

Přehrada Les Království patří bezesporu mezi nejkrásnějších v celém Česku. Za to vděčí zejména svým zajímavým architektonickým ztvárněním. Celý soubor staveb je dokonale zkomponován s romanticky harmonizující okolní přírodou. Koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými, jakoby hradními, věžičkami a domek správce hráze stojí o kousek dál na pravém břehu připomínajícím hrad s věží a cimbuřím. Přehrada, která byla vybudovaná v letech 1910 – 1919 v zalesněném údolí řeky Labe, má chránit před povodněmi a kromě toho slouží k hydroenergetickým účelům. Délka nádrže je 5 km délka, hráz v koruně má délku 218 m a nejvyšší výška hráze je 41,1 m. Od roku 1923 přehrada také slouží jako vodní elektrárna.