Jak správně vybrat kolo?

Co dělat a podle čeho si vybírat, když jste se rozhodli pořídit si kolo? Stále v tom nemáte jasno a potřebujete s tím poradit? Každopádně je to skvělý nápad! Věříme však, že tento tento nápad se ve vás nezrodil z minuty na minutu, ale nějakou dobu „uzrával“. Snad tedy aspoň trochu cítíte, k čemu kolo chcete a kde byste na něm chtěli jezdit. Začneme tedy s těmi nejzákladnějšími aspekty, které vám pomohou posunout se v rozhodování a usnadní výběr.

 

Věk a fyzická kondice

Prvním kritériem by mělo být, kolik je vám let a v jaké jste fyzické kondici. Jiné kolo bude zřejmě chtít 15tiletý „nevyřáděný“ kluk anebo 60tiletý senior s občasnými bolestmi kloubů. Tento aspekt by nám měl zpočátku pomoci se rozhodnout, zda budeme chtít klasické mechanické jízdní kolo, anebo elektrokolo. Nicméně pravdou je, že ani 30tiletému sportovci není elektrokolo zapovězeno. Právě elektrokolo může být totiž ideální alternativa pro milovníky downhillů, kterým nejde o náročné a „upocené“ vyjetí kopce, ale o snadné vyjetí nahoru a pak co nejdivočejší jízdu lesním trailem nebo drsném sjezdu kamenitým terénem apod. Obzvlášť pro ty, kteří tráví dovolenou na kolech v Alpách, může být komfortnější jízda na elektrokolech.

 

Výška a tělesné proporce

Podle výšky a stavby těla, snadno určíme velikost rámu nebo průměr kol.

 

Druh kola podle typu člověka?

Už se trochu známe a sami nejlépe víme, co se nám líbí a co rádi děláme. Jsme klidnější povahy a máme rádi pozorování krajiny anebo máme raději adrenalin a divoký životní styl. Nebo tíhneme k vysoké rychlosti a upřednostňujeme vyšší komfort? Už podle těchto charakteristik bychom mohli zjistit, zda je pro nás vhodnější rychlá jízda na silničním kole po hladkém asfaltu, anebo raději sjíždíme prudký a drsný terén na horském kole.

 

Horská kola

Horská neboli také MTB (Mountain bike) kola slouží převážně pro jízdu v hrubším – přírodním terénu, kde většinou zdoláváte kameny, boule, kořeny, díry nebo i bláto, mokrý terén či sníh apod. Tato kola se vyznačují zejména plášti s širším a hrubším vzorkem a pevným (tzv. hardtail) nebo celoodpruženým rámem (tzv. full bike). Výhodou horských kol je, že jsou poměrně univerzální, tzn. že s nimi můžete v pohodě jezdit i po hladkém terénu jako třeba asfaltu, avšak s širšími plášti musíte počítat s větším valivým odporem, tj. pomalejší jízdou.

 

Trekingová nebo krosová kola

Tento typ kol je určen především pro jízdu po hladkém a zpevněném terénu nebo i na mírně nezpevněné polní cesty a proto jsou vhodná pro vyhlídkové jízdy a cykloturistiku. Trekingová kola mají narozdíl od horských kol užší pláště s jemnější vzorek a díky tomu i nižší valivý odpor, což umožňuje rychlejší jízdu po hladkém terénu.

 

Silniční kola

Konstrukce silničních kol je přizpůsobena pouze na jízdu po hladkém terénu, zejména asfaltových silnicích. Mají úzké a hladké pláště a díky velmi nízké hmotnosti umožňují rychlou jízdu.

 

Městská kola

Jak již napovídá název městská kola jsou vhodná především pro časté cesty do školy, práce, nákupy, případně krátké výlety apod. Jejich konstrukce je přizpůsobena pro snadné nastupování, pohodlný posed a jednoduchou ovladatelnost, což nejčastěji využívají senioři nebo lidé s pohybovým omezením. Nicméně tento typ jízdních kol už neslouží pro sport, jízdu po nerovném terénu nebo dlouhé vyjížďky.

 

Gravel kola

Gravel bike je docela novou koncepcí jízdního kola podobnou v něčem silničnímu kolu a v něčem krosovému kolu. Proto se jedná o jakýsi kompromis mezi těmito dvěma typy. Narozdíl od silničního má gravel bike poněkud širší pneumatiky, nemají odpružení,a mají stočená řidítka tzv. „berany“. Tento druh jízdního kola je určen zejména na rychlé, dlouhé vyjížďky a můžete s nimi jezdit po hladkých asfaltových silnicích, ale i lesních nebo polních cestách.

 

Speciální kola

Jedná se o kola určená pro speciální sportovní disciplíny jako jsou sjezdy (downhill), trail nebo enduro (zejména divoký sjezd v lesním terénu), street / free ride, dirt-jump (pro tzv. slope style), nebo fat bike (kola s extrémně širokými plášti) apod.