Jak se vybavit v zimě na kolo

Velká část bajkerů na podzim pomalu ukládá kolo do zimního spánku a znovu do sedla se vrátí až s rozkvětem prvních sněženek. To ale neví, že se tím připravují o hodně velkou zábavu a dobrodružství, protože jízda na kole v zimním období dostává ještě jiný rozměr, než přes letní sezónu. Pokud tedy zrovna nepatříte mezi romantické pozorovatele probouzející se jarní přírody, anebo milovníky teplého komfortu. Ovšem možná i tato kategorie jezdců by zjistila, že ježdění na kole v zimě nemusí být vůbec mrazivé a spící příroda má také své kouzlo.

Výrobci termoprádla naštěstí moc dobře ví, že existují i zimní sportovci, které dokážou vybavit takovým komfortem, o kterém se zapřisáhlým teplomylům ani nesnilo. V tomto článku nebudeme publikovat konkrétní značky zimního vybavení, protože ty už si dokáže každý najít sám. Vyjmenujeme ale věci, které jsou v zimě obzvlášť praktické a užitečné. Tyto rady jsou samozřejmě individuální a hodí se především do opravdových mrazů, kdy se teploty blíží k 0°C a níže.

 

Spodní vrstva

Základem je hřejivá spodní vrstva termoprádla, která díky své přiléhavosti zajišťuje dobrou tepelnou izolaci a samotné tělo je tak skvěle ochráněno před průvanem a vnějším mrazem. Spodní vrstvou jsou myšleny jednak kalhoty (byť i tříčtvrteční) a tričko s dlouhým rukávem.

 

Teplé ponožky

Do mrazivého počasí určitě nebudou stačit jen běžné ponožky, ale nejlépe teplé podkolenky a když pod nimi budeme mít ještě jednu vrstvu ponožek, tak tím nic nezkazíme.

 

Šátek

Neměli bychom zapomenout dobře ochránit svůj krk. Pokud nemáme rolák, tak buď klasický trojcípý šátek, anebo tunelový šátek, který je ještě lepší protože je elastický, lépe přiléhá na krk a můžeme si jej vytáhnout i na zakrytí úst, abychom nemuseli přímo dýchat chladný vzduch.

 

Teplé cyklistické oblečení

Když už na sobě máme spodní vrstvu, tak teprve si teprve můžeme obléct teplé cyklistické oblečení, takže např. druhé tričko, svetr / mikinu  a druhé kalhoty.

 

Rukavice

Teď přichází to nejdůležitější a tím jsou teplé zimní rukavice na kolo, protože jestli je nějaká část těla při jízdě na kole tzv. „v první linii“ tedy vystavena největšímu mrazu resp. potenciálnímu prochlazení, tak to jsou prsty na ruce. A věřte, že pořádně promrzlé prsty dokážou hodně narušit požitek z jízdy.

 

Reflexní prvky

Obzvlášť v zimě je důležité, když jste vybaveni reflexními prvky a funkčním osvětlením, protože nejenže se brzy stmívá, ale počasí je nevyzpytatelné a jasné ráno se může nečekaně překlenout v mlhavé odpoledne. Takže dbejte na svoji bezpečnost.

 

Pitný režim

I v zimě je velmi důležité dodržovat pitný režii a když s sebou vezete ještě termosku s horkým čajem nebo kávou, pak to obzvlášť oceníte, protože při delší vyjížďce v nízkých teplotách můžete prochladnout i v teplém oblečení.

 

Zimní pláště na kolo

Od vhodně zvolených plášťů se teprve odvíjí ta správná zábava a opravdový požitek z jízdy. Záleží na tom, zda budete jezdit v „suchém“ terénu jako např. po asfaltu, anebo třeba sjíždět ze zasněžených kopců. Tyto rady jsou pochopitelně určeny pro jízdu na horském kole. V zasněženém terénu rozhodně doporučujeme hrubší vzorek a pokud plánujte jezdit dokonce po zledovatělém povrchu, pak se vám budou určitě hodit pláště s hřeby. Každopádně oceníte širší pláště (např. 2,2″ a více) nebo i tzv. fatbike pláště s šířkou dokonce 4-5″.