Jak nejlépe zabezpečit své kolo?

Popularita cyklistiky v posledních letech stoupá a spolu s tím přirozeně roste i zájem o jízdní kola. Tento trend však bohužel roste i mezi obchodníky na černém trhu, kteří vymýšlejí stále sofistikovanější způsoby, jak odcizit vašeho „mazlíčka“ a jejich drzost už skoro nemá zábrany.

Zvýšená obezřetnost majitelů drahých kol rozhodně není na škodu, přesto ani ti nejopatrnější z nás se někdy v životě nemusí vyhnout těmto nežádoucím podnikavcům. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak nepříjemnostem spojeným s krádeží kola zamezit. Co tedy dělat abyste maximálně zabezpečili své „dvoukolé mazlíčky“?

 

 • Bezpečnostní zámek

Bezpečnostní zámek je ta nejzákladnější prevence, kterou bychom neměli podceňovat. Je na nás pro jakou cenu zámku se rozhodneme, ale je třeba si uvědomit, že čím levnější zámek, tím snadnější překážka. V nabídce můžeme vybírat zámky typu klasické lankové a spirálové, zámkové podkovy ve tvaru „U“, které patří mezi nejbezpečnější zámky, speciální zámky pro elektrokola, anebo článkové a řetězové zámky. V praxi se dost osvědčují zámky z tvrzené oceli, odolávající odvrtání a navíc jsou vybaveny i čidlem pro spuštění hlasitého alarmu. Zámky také můžeme doplnit ještě uzamykatelnou vložkou na stojan na kola nebo dalším zámkem.

 

 • GPS lokátory

GPS lokátor zabudovaný například v rámu kola je docela užitečnou věcičkou a i když tyto zabezpečovací systémy nemusí být nejlevnější, tak jejich pořízení se vám určitě vyplatí. V případě krádeže vám pomohou znovu se shledat se svým „drahokamem“, anebo mohou i přivolat pomoc v případě nehody. Starostlivým rodičům zase můžou pomoci najít své zatoulané děti. Tyto navenek nenápadné technologie obsahují pohybový senzor a díky GPS můžete vysledovat polohu kola na mapě. Některé navíc mohou mít i alarm, který může zloděje během při jeho konání odradit nebo přilákat pozornost okolí. GPS lokátory se zpravidla instalují do rámu kola, do vidlic, do sedlovky nebo třeba i do zadního světla, takže jsou skryté a zloděj ani netuší, že jste mu už na stopě.

 

 • Monitorování objektu

Ať už kolo uschováváme v kolárně bytového domu, v soukromé garáži nebo zahradní boudě, měli bychom zvážit, zda nám nestojí za to pořídit kamerový systém pro monitorování objektu, abychom svůj majetek měli neustále na očích a rovněž pořízený záznam, v případě krádeže. Na trhu existuje široká škála kamer s možností záběru 360°, s nočním viděním, ostrým zoomem a dokonalým rozlišením.

 

 • Pojištění kola

Srovnávače pojištění nám jednoduše nabídnou velkou škálu pojistných produktů pro případ odcizení nebo poškození kola. Avšak to neznamená, že by tím pro nás starosti se zabezpečením kola přestaly platit. I pojišťovnu vždy zajímá a důkladně si prošetří, co jsme udělali pro to, abychom o své kolo nepřišli. Abychom zpravidla mohli uplatnit pojistné plnění měli bychom kola uzamykat a ukládat je do míst k tomu určených, tzn. sklepní kóje, kolárny, stojany na kola apod. Pro naše vlastní alibi a snadnější jednání s pojišťovnou bychom si měli pořídit i fotografii odloženého kola.

 

 • Všeobecná prevence
  • Všeobecně platí, že bychom kola neměli spouštět z dohledu a nenechávat je na osamocených místech.
  • Rozhodně bychom kolo neměli jen tak odkládat na osamocených místech, ale naopak spíše na místech s velkým výskytem lidí, kteří by případnou krádež mohli i dosvědčit.
  • Pokud si například odběhneme na oběd do restaurace a kolo necháme venku, měli bychom jej zamknout ke stojanu a ještě si jej i vyfotit. V případě odcizení je fotografie nejlepší způsob, kterým doložíme jeho zabezpečení při vyšetřování na policii, ale i případně před pojišťovnou. Z fotky by mělo být patrné místo, kde se kolo nachází, způsob zabezpečení a také značka kola, případně výrobní číslo.
  • V žádném případě bychom neměli na kole zanechávat brašny s cenným obsahem, mobilní telefony, případně jiné, snadno odnímatelné, cenné předměty.
  • Pamatujme také na zabezpečení odnímatelných komponent, jako jsou např. sedla, sedlovky, drahá světla apod. Pokud si zloděj nemůže vzít celé kolo, tak si alespoň odnese menší suvenýr.

 

Naštěstí někdy krádeže končí i happy endem. Podívejte se na jeden takový pokus a včasné dopadení zlodějíčka za bílého dne: