Žďákovský most

50 metrů vysoký a 543 metrů dlouhý ocelovýobloukový silniční most postavený v roce 1967 podle zatopené obce Žďákov u Chrástu spojuje protilehlé břehy řeky Vltavy v místech Orlické přehrady. Nachází se mezi vesnicemi Staré Sedlo na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky v okrese Písek, v Jihočeském kraji. Most přenáší silnici I/19 spojující Tábor s Plzní přes řeku Vltavu a nachází se přibližně 15 km západně od Milevska a 12 km východně od Mirovic.

O vybudování mostu se uvažovalo již v roce 1941, ale vzhledem k 20timetrovému vzedmutí hladiny byly plány upraveny. Stavba mostu za 71 milionů korun československých byla zahájena společně se stavbou hráze Orlické přehrady v roce 1958 byla, po čtyřleté přestávce v letech 1960-1964 definitivně dokončena roku 1967. V této době byl odborníky považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě. V současné době je již pravděpodobně až na 27. místě na světě, avšak stále se může chlubit svým prvenstvím v rámci České republiky. V roce 2001 byla v Brně rámci ankety Mosty 2001 udělena Žďákovskému mostu cena Most století v kategorii ocelových silničních mostů.

Snad nejvíce se Žďákovský most bohužel neblaze proslavil tzv. orlickými vraždami, kdy organizovaná skupina zločinců (tzv. orličtí vrazi) z tohoto mostu shazovala v sudech naplněným louhem své oběti. O těchto polistopadových událostech vznikl film Sametoví vrazi z roku 2005.