Zdolání Pradědu na elektrokole Lectron Esconder

Vyjížďka započala v Koutech nad Desnou, kam přijedete buďto autem anebo vlakem (konečná vlaková zastávka). Zde jízda na Praděd začíná. Většina cesty je po asfaltové silnici, anebo po „šotolíně“. Až v cílové rovince před zdoláním vrcholu se jede pár kilometrů po kamenném vydlážďění lesní cesty či jiném nerovném terénu. Po celé trase nahoru je středně prudké stoupání, ostatně jedná se o nejvyšší horu Moravy, ovšem dá se zvládnout i na klasickém kole, ať už gravel nebo MTB.

Na elektrokole Lectron Esconder byl výjezd bez větších obtíží s lehčí až střední asistencí elektromotoru. Z pěti úrovní asistence jsem využil nejčastěji stupeň 2 nebo 3 a při této výpomoci byla spotřeba baterie při výjezdu nahoru cca 55%. Ale nebojte, v samotném cíli si můžete dát teplý oběd v restauraci a také dobít baterku.

Při dojetí na vrchol pocítíte znatelné ochlazení, ale potom vás naopak „hřeje“ překrásný výhled na celé pohoří Jeseníky, které se rozléhá kolem dokola. Není tedy na škodu si sebou přibalit do batohu i něco teplejšího na sebe a taky dlouhoprsté rukavice. To je důležité hlavně při samotném sjezdu z Pradědu, kdy asi 20 minut sjíždíte poměrně vysokou rychlostí (a to už trochu zazebe na prstech). Sjezd z Pradědu bych nazval (ostatně jako každý sjezd z „kopce“) sladkou odměnou, protože nějakých 15 km sjíždíte rychlostí okolo 50 km/hod. Přesto musíte ale neustále přibržďovat a dávat pozor na spousty cyklistů a pěších turistů po obou stranách silnice aby nedošlo k nehodě.