Cyklovýlet hanáckým krajem kolem památek UNESCO k pohádkovému hradu

Přibližně 110 km dlouhý cyklovýlet vhodný spíš pro treková nebo gravel kola povede středomoravským krajem Haná z historického centra Olomouce, kolem mladečských jeskyní a pohádkového hradu Bouzov až do Uničova a k hradu Šternberk. Povrch trasy střídají asfaltové slilnice či mírně hrbolaté luční a lesní cesty. Pokud je pro nás celková vzdálenost příliš náročná a chceme si prodloužit dobrodružství, můžeme si výlet naplánovat na dva dny a přespat například v kempu v Litovli, která je leží přibližně v polovině výletu.

Pro začátek tohoto výletu nemůže být příznačnější místo, než hanácká metropole Olomouc. Mezi významné pamětihodnosti, jež stojí rozhodně za návštěvu, patří třeba katedrála sv. Václava, orloj na radnici, národní kulturní památka Přemyslovský  palác, chrám sv. Mořice, kaple sv. Anny, za ní kaple sv. Barbory, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, sousoší Nejsvětější Trojice zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, klášter Hradisko nebo dále také Herkulova kašna či Cézarova kašna. Najedeme na cyklotrasu č. 4 a po ní přes Horku nad Moravou a Lhotu nad Moravou dojedeme do Litovle. Zde si prohlédneme pozdě gotickou radnici s 75 m vysokou věží, gotický kostel sv. Marka, kapli sv. Jiří, barokní hřbitovní kostel sv. Filipa a Jakuba. V bývalé městské střelnici můžeme navštívit muzeum. Z Litovle se napojíme na červenou turistickou značku a míříme do obce Mladeč. Zde navštívíme místní jeskyně, které jsou bohaté zdobeny krápníky a sinusovými náteky.

Délka trasy je 350 m a zabere nám asi 40 min. Stále po červené turistické značce jedeme do Bílé Lhoty, kde můžeme navštívit arboretum s cca. 400 druh vzácných dřeva. Po cyklotrase č. 512 pokračujeme do Bouzova, který nabízí celou řadu míst k návštěvě. Např. stejnojmenný romantický hrad se svou nezaměnitelnou vysokou hláskou upoutá již z dálky. Interiéry jsou vybaveny cenným zařízením a bohatou ozdobou malířskou, řezbářskou i kovářskou. Kousek od hradu si můžete zajezdit na minikárách a horských koloběžkách nebo také navštívit areál historické zábavy s pravděpodobně největší dřevěnou stavbou koně na světe (výška 15 metrů) a vnitřní galerií. Po prohlídce se jedeme zpět do Bílé Lhoty. Následuje jízda po cyklotrase č. 512 až za dálniční podjezd a zde zatočíme doprava po cyklotrase č. 4 na Nové Mlýny. V obci stojí technická památka – vodní mlýn z r. 1564, jenž byl roku 1923 přestavěn na vodní elektrárnu a je dodnes v provozu.

U řeky je známá Rybářská hospoda, kde si můžeme udělat krátkou přestávku na jídlo a potom pokračujeme na Nové Zámky. Odtud nás cyklotrasa č. 511 zavede do městské části Brníčko, patřící k městu Uničov. Po silnici č. 444 pokračujeme do města Šternberk. Zde můžeme zavítat na stejnojmenný hrad, který kromě ojedinělého souboru středověkého a renesančního umění nabízí i pohled do života moderní šlechty počátku 20. stol. Ze Šternberku vyjíždíme po cyklostezce do Lužic, odkud se napojíme na cyklotrasu č. 6107 a jedeme asi 6 km o Štěpánova. Následuje neznačená silnice do Chomoutova, ze které jedeme po cyklotrase č. 6027 až do Olomouce.