URBAN downhill aneb divoké sjezdy ulicemi města

Downhill jezdec Tomáš Slavík po dlouhých čtyřech letech zase konečně dorazil do Grasse ve Francii, aby zde sjížděl schody a projel ulice tohoto krásného města. Jakoby téměř zapomněl, jak je to zběsilý a drsný dokáže být tento urban závod. Jednalo se o jeho první závod na novém GHOST Riot trail, který mu dopomohl k vítězství o více než 3 sekundy!

 

Kdo je Tomáš Slavík?

Tomáš je elitní MTB biker v netradiční disciplíně fourcross a v současnosti je pokládán za nejrychlejšího foucross bajkera světa. Krok za krokem se vyšplhal až na pomyslný vrchol světové úrovně a pokračoval dál. Již v první MTB sezóně v roce 2009 Tomáš ukázal svůj obrovský potenciál a hned po roce už zvedal nad hlavou pohár mistra světa ve fourcrossu. Exceluje převážně v disciplínách jako Downhill, Fourcross, Dual Slalom, Pumptrack, City DH a Downmall.

Pro ty z vás, kteří se hned ze začátku této věty pozastavili nad tím, co je to Fourcross (neboli 4X, Bicycle Four Cross, Bicycle Super Cross), tak jde o jednu z nejmladších cyklistických disciplín, kde tratě jsou obdobné jako klasické bikrosové tratě (neboli BMX), jen vedoucí z kopce. Součástí fourcrossových tras jsou boule, klopenky, skoky aj. Závody ve Fourcross jsou tak ještě divočejší a tím pádem i nebezpečnější, než na BMX. V těchto závodech se utkávají 4 bajkeři a využívají vlastností terénu, aby získali před soupeři náskok. Zvítězí ten, kdo nejrychleji vystartuje z brány, jelikož v průběhu závodu je už obtížnější předjíždět a jediným způsobem je najet na lepší stopu na trati, anebo využít soupeřovy chyby.