Zámek Jezeří

V roce 1549 byl původní středověký hrad přebudován na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře sídlo získali Lobkowiczové. Zámek však v 17. století poničil požár a v následujících letech byl opraven a přestavěn do současné raně barokní podoby. Chloubou zámku jsou jeho vnitřní prostory v čele s velkým oválným sálem, který byl v roce 1805 přetvořen na zámecké divadlo. Největší éru zámek zažíval v 19. století, kdy byl hojně navštěvován významnými osobnostmi, hlavně hudebníky, ale i spisovateli. Hudební vystoupení zde mj. navštěvoval i Johann Wolfgang Goethe a Ludwig van Beethoven zde představil svoji symfonie č.3 Eroica. V areálu bylo jedinečné rozsáhlé arboretum s množstvím exotických rostlin, avšak kvůli těžbě hnědého uhlí bylo zničeno.

Zvenku zámek působí velmi zanedbaným a zchátralým dojmem, avšak díky tomu na návštěvníky působí zajímavě a tajemně. Značné překvapení pak nastává při prohlídkách zámku a odhalení nádherných expozic. Prohlídky jsou zaměřeny pro jednotlivce, skupiny i celé rodiny s dětmi. Ty na zámku ohromí zejména strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Prohlédnout si můžete také např. výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů. Jedná se zejména o exponáty zapůjčené ze soukromých sbírek.

Zámek Jezeří v blízkosti Litvínova býval svého času perlou Krušných hor. Po roce 1948 byl znárodněn a nejprve jej užívala armáda a poté další instituce. V současné době toto místo prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a stalo se velmi oblíbeným cílem turistů. Na zámku se pořádají také netradiční prohlídky s kostýmovanými scénami a soutěže pro děti.