Termální město Laa an der Thaya

Městečko Laa an der Thaya leží ve spolkové zemi Dolní Rakousko v blízkosti České republiky, přibližně 25 km západně od Mikulova. Obec má asi 6500 obyvatel a je třetí největší v okresu Mistelbach. Nachází ve vinařském regionu Weinviertel a díky věhlasným termálním lázním s léčivými prameny je i oblíbeným útočištěm turistů. V blízkosti protéká řeka Dyje (něm. Thaya) a v samotném městě je jen uměle vybudovaný Dyjsko-mlýnský kanál.

V roce 1645 během třicetileté války se tohoto území zmocnila vojska švédského vojevůdce, generála Lennarta Torstensona.

V druhé polovině 19. století (1869 až 1870) byla východně od tohoto místa postavena železniční stanice na trati z Brna do Vídně. Později byla ze stanice v Laa an der Thaya vyvedena tzv. Pulkavská dráha, spojující Břeclav a Mikulov s železniční tratí císaře Františka Josefa I., avšak po vzniku Československa byla tato dráha do Novosedel zrušena. Hlavní trať do Brna a Znojma byla v přeshraničním úseku Hevlín – Laa an der Thaya po druhé světové válce zrušena. O jejím obnovení se nyní v politických kruzích stále jedná.

K turistickým zajímavostem patří mimo jiné radnice, která byla postavena k 50. výročí císaře Františka Josefa I., dále farní kostel sv. Víta, ve kterém v minulosti působil i papež Pius II. Ve městě se nachází vlastivědné muzeum Thayaland, Pivní muzeum na zdejším hradě, nebo také Muzeum kočárů.