Na jižní Moravě vzniká nezisková půjčovna elektrokol

V jihomoravském Mikulově vzniká ojedinělý projekt, který si klade za cíl posunout hranice možností lidí s pohybovými indispozicemi. Elektrokola pro handicapované a seniory, jak zní název dobročinné sbírky na crowfundingové platformě Donio, se mají stát hlavní službou jedné z prvních neziskových půjčoven elektrokol v Česku. Unikátní novinku představuje nezisková organizace Bajkeři, která chce tímto projektem podpořit zejména ohrožené skupiny obyvatel.

 

 

Nezisková půjčovna elektrokol. To není aprílový žert, ale nový dobročinný projekt neziskové organizace Bajkeři, za níž stojí dobrovolníci z jižní Moravy. Záměrem projektu je zpřístupnit osobám se zdravotním postižením a seniorům nízkonákladové a snadné cestování po turistických místech, a také podpořit jejich pohybové možnosti. “Spousta z nás si mnohdy ani uvědomuje, že právě tato skupina lidí je často izolována a ochuzena od všedních zážitků, které normálně považujeme za běžnou součást života. Tento projekt má přilákat lidi s pohybovým omezením a otevřít jim nové příležitosti” vysvětluje Adam Gálik, předseda organizace Bajkeři, z. s. Tato nezisková půjčovna elektrokol bude za minimální možné půjčovné nabízet několik modelů elektrokol od městských kol s nízkou konstrukcí pro snadný nástup, určených zejména pro seniory, až po horská kola, která zvládnou ovládat i lidé se zdravotním omezením. 

Zázemím pro tuto půjčovnu se má stát jihomoravský Mikulov v srdci Pálavy. Tato chráněná krajinná oblast je díky své malebné krajině plné přírodních krás a kulturních památek tolik vyhledávaným cílem turistů. Stejně jako nedaleký Lednicko-valtický areál zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, který je považován za “Mekku” cyklistů. A právě nenáročný, rovinatý terén typický pro tuto krajinu obzvlášť ocení návštěvníci s pohybovými limity. Tyto možnosti budou nově zpřístupněny lidem nad 60 let, kteří prokážou svůj věk občanským průkazem, anebo zdravotně postiženým při předložení průkazu ZTP. Díky tomu bude cena za jejich půjčení minimální a příjem z půjčovného poslouží neziskové organizaci pouze pro jejich údržbu a provoz.

 

 

Realizace projektu bude záviset výhradně na podpoře a účasti veřejnosti v této dobročinné sbírce, v níž mohou lidé přispívat od minimální částky 100 Kč. Za tento dar   jim bude poté vystaven dárcovský certifikát.” uzavírá předseda organizace. Bližší informace o projektu Elektrokola pro handicapované a seniory organizace slibuje už od začátku dubna tohoto roku na webu Donio.